.
Blog

Wpisy

obrazy 16 maja 2020 Moje obrazy

Czy jest jakiś wolne miejsce dla malarstwa? Pojedynczy, zamrożony w bezruchu obraz, i w dodatku w całości wykonany ręcznie. Z całym balastem niedoskonałości ludzkich i zewnętrznych ograniczeń przestarzałych technologii.

rysunek 16 maja 2020 Rysować każdy może…

Od dawien dawna rysunek pełnił ważną rolę w życiu człowieka. Ludy pierwotne tworzyły geoglify, rysowały na ścianach jaskiń, ozdabiały rysunkami ciała i ceramikę. Pierwociny pisma były w istocie symbolicznymi rysunkami.

fotografia 16 maja 2020 Kilka słów o fotografii

Fotografia to sztuka znajdowania i utrwalania fragmentów rzeczywistości, które nas w jakiś sposób poruszają. Wartość fotografii artystycznej kryje się w jej subiektywizmie.

fotografia 21 maja 2020 Fotograficzne samograje

Jest wiele sposobów by podnieść atrakcyjność fotografii. Fotografia żywi się światem zatopionym w świetle. Bez tych dwóch niezbędnych czynników nie istnieje. Bez wątpienia ważne jest to co fotografujemy, ale także w jaki sposób. Czy aby na pewno? Wszystko zależy od tego jakiego rodzaju fotografię chcemy wykonać i kto będzie jej odbiorcą.

obrazy 21 maja 2020 Nie zamawiajcie kopii obrazów!

Z punktu widzenia klienta to dobry pomysł, by zamówić kopię znanego obrazu, który mu się podoba. Czasem zamawiający chce uchodzić za człowieka zamożnego i zamawia kopię mniej znanego obrazu, by sugerować swoim gościom, że jest to oryginał. Być może przed większością gości podniesie swój prestiż.

fotografia 21 maja 2020 Fotografia powszednia jak chleb

Fotografia to sposób na wyświetlenie obrazu rzeczywistego trójwymiarowego świata oglądanego w świetle, na płaszczyznę i jego zapisanie.
Pierwszym sukcesem było samo przeniesienie obrazu, bez jego utrwalenia.

rysunek 21 maja 2020 Rysunek kiedyś i dziś

Rysunek był kiedyś najszybszą i najtańsza metodą zapamiętywania wyglądu rzeczy. Twórcy budowli, matematycy, astronomowie, artyści…, wszyscy oni korzystali z rysunku. Zanim wynaleziono fotografię umiejętność odręcznego rysowania była nauczana w szkołach jako niezbędna do wykonywana wielu zawodów.

fototechnika 14 maja 2020 Techniki specjalne

Krótki przegląd fotograficznych technik specjalnych jakimi się zajmowałem i linki do przykładowych galerii prac.

fototechnika 14 maja 2020 Fotografia otworkowa

Podstawy procesu wywoływania zdjęć czarno białych. Kilka wskazówek, jak uniknąć najprostszych błędów popełnianych w ciemni.

fototechnika 14 maja 2020 Wykonywanie odbitek czarno-białych

Podstawy procesu wywoływania zdjęć czarno białych. Kilka wskazówek, jak uniknąć najprostszych błędów popełnianych w ciemni.

fototechnika 14 maja 2020 Wywoływanie filmu czarno-białego

Wywołanie filmu czarno-białego jest dość proste. Efekty jakie uzyskamy zależą tylko od nas i są zwykle dużo lepsze niż wywołanie w punkcie usługowym. Poniżej zamieszczam krótki opis procesu powstały na podstawie własnych doświadczeń.

fototechnika 11 maja 2020 Wydajność odczynników

Należy pamiętać że wydajność odczynników do wywoływania papieru jest także ograniczona. Powinna być zawsze podana w specyfikacji produktu. Tutaj zmieszam przykład dla wywoływacza pozytywowego Fenal W 14 i utrwalacza uniwersalnego U1