.
Blog

Wpisy

obrazy 16 maja 2020 Moje obrazy

Czy jest jakiś wolne miejsce dla malarstwa? Pojedynczy, zamrożony w bezruchu obraz, i w dodatku w całości wykonany ręcznie. Z całym balastem niedoskonałości ludzkich i zewnętrznych ograniczeń przestarzałych technologii.

rysunek 16 maja 2020 Rysować każdy może…

Od dawien dawna rysunek pełnił ważną rolę w życiu człowieka. Ludy pierwotne tworzyły geoglify, rysowały na ścianach jaskiń, ozdabiały rysunkami ciała i ceramikę. Pierwociny pisma były w istocie symbolicznymi rysunkami.

fotografia 16 maja 2020 Kilka słów o fotografii

Fotografia to sztuka znajdowania i utrwalania fragmentów rzeczywistości, które nas w jakiś sposób poruszają. Wartość fotografii artystycznej kryje się w jej subiektywizmie.

obrazy 18 listopada 2021 Obraz przedstawiający krucyfiks z kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie

Obraz przedstawiający krucyfiks z kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie. Głównym powodem było to światło. Chciałem przekonać się czy uda mi się oddać je na obrazie. Poza tym praca nad tym jest moim hołdem złożonym setkom tysięcy ofiar ukrzyżowań.

obrazy 24 marca 2021 Jak malowałem kopię obrazu Marka Rothko

Jak malowałem kopię obrazu Marka Rothko.
Postanowiłem skupić się na oddaniu charakteru plam barwnych i faktur. Oddać możliwie wiernie styl malarza tak jak go odbierałem. Najpierw namalowałem prosty podkład bez szczególnej finezji w tonie najciemniejszych ocieni. Na nich budowałem coraz jaśniejsze warstwy dbając o oddanie stylowych faktur.

obrazy 17 marca 2021 Jak malowałem ikonę

Jak malowałem ikonę. Wybrałem tradycyjny typ przedstawienia – Eleusa – Matka Boska Miłosierna. Typ ukazujący Maryję trzymającą w ramionach małego Chrystusa i skłaniającą ku niemu głowę. Jezus obejmuje Matkę za szyję i przytula policzek do jej twarzy. Takie przedstawienie ukazujące ludzki aspekt boskich postaci było mi najbliższe.

fotografia 21 maja 2020 Fotograficzne samograje

Jest wiele sposobów by podnieść atrakcyjność fotografii. Fotografia żywi się światem zatopionym w świetle. Bez tych dwóch niezbędnych czynników nie istnieje. Bez wątpienia ważne jest to co fotografujemy, ale także w jaki sposób. Czy aby na pewno? Wszystko zależy od tego jakiego rodzaju fotografię chcemy wykonać i kto będzie jej odbiorcą.

obrazy 21 maja 2020 Nie zamawiajcie kopii obrazów!

Z punktu widzenia klienta to dobry pomysł, by zamówić kopię znanego obrazu, który mu się podoba. Czasem zamawiający chce uchodzić za człowieka zamożnego i zamawia kopię mniej znanego obrazu, by sugerować swoim gościom, że jest to oryginał. Być może przed większością gości podniesie swój prestiż.

fotografia 21 maja 2020 Fotografia powszednia jak chleb

Fotografia to sposób na wyświetlenie obrazu rzeczywistego trójwymiarowego świata oglądanego w świetle, na płaszczyznę i jego zapisanie.
Pierwszym sukcesem było samo przeniesienie obrazu, bez jego utrwalenia.

rysunek 21 maja 2020 Rysunek kiedyś i dziś

Rysunek był kiedyś najszybszą i najtańsza metodą zapamiętywania wyglądu rzeczy. Twórcy budowli, matematycy, astronomowie, artyści…, wszyscy oni korzystali z rysunku. Zanim wynaleziono fotografię umiejętność odręcznego rysowania była nauczana w szkołach jako niezbędna do wykonywana wielu zawodów.

fototechnika 14 maja 2020 Techniki specjalne

Krótki przegląd fotograficznych technik specjalnych jakimi się zajmowałem i linki do przykładowych galerii prac.

fototechnika 14 maja 2020 Fotografia otworkowa

Podstawy procesu wywoływania zdjęć czarno białych. Kilka wskazówek, jak uniknąć najprostszych błędów popełnianych w ciemni.

Load More