Test obiektywu Falcon 85mm/1.4
Obiektyw manualny solidnie zbudowany. Pierścień ustawiania ostrości pracuje tak jak powinien bez luzów, z wyczuwalnym oporem. Przysłona 8 listkowa. Kształt zamykania w porównaniu z Nikkorem 85/1.4 nie jest równym kołem co wprowadza nieco nieregularności i może być zaletą. (test na Nikonie D80).

falcon85/1.4 vs nikkor 85/1.8 cener
falcon85/1.4 vs nikkor 85/1.8 corner

Falcon jest sporo ostrzejszy od Nikkora na zupełnie otwartej przysłonie. Okupione to jest większą aberracją chromatyczną i gorszą rozdzielczością na brzegach. Należałoby jeszcze przetestować oba obiektywy na pełnej klatce, a tam Nikkor pewnie wygrałby na brzegach zupełnie. Aberracja Falcona nie jest bardzo dokuczliwa i wydaje się on stworzony do zdjęć portretowych. Jak dalsza część testu pokazuje, ma ładniejszy, bardziej naturalny bokeh od Nikkora. Gdyby tak jeszcze minimalna odległośc ostrzenia była mniejsza (jest 1metr - w nikkorze 85cm a i to wydawało mi się kiedyś za daleko)!


falcon85/1.4 vs nikkor 85/1.8
Mimo użycia przesłony, która ma jeden listek mniej i która zamyka się mniej równo niż w Nikkorze Falcon ma zauważalnie ładniejszy, bardziej neutralny bokeh. Granice flar są ładniej rozmyte i nie mają tak ostrych, geometrycznych krawędzi. Nie przyciągają uwagi jako coś dziwnego. Są bardziej naturalne, bliższe ludzkiemu widzeniu „gołym okiem”.


falcon85/1.4 nikkor 85/1.8 nikkor70-200/2.8 VR Tamron90/2.8 makro Kaleiejnar 100/2.8 Nikkor 105/2.8 VR
Porównując z innymi obiektywami o podobnej ogniskowej dochodzę do wniosku, że różnice w bokeh na pierwszy rzut oka nie są bardzo duże. Jaśniejsze szkła o prostszej budowie znów wygrywają.

falcon85/1.4 nikkor 85/1.8 nikkor70-200/2.8 VR Tamron90/2.8 makro Kaleiejnar 100/2.8 Nikkor 105/2.8 VR
Lubię w zdjeciach nocnych naturalny wygląd flar. Niestety nikkory zazwyczaj mają je zbyt regularne i widoczne. Najnaturalniej wyglądające flary z tej trójki ma moim zdaniem stareńki rosyjski kaliejnar.


Czy mogę polecić to szkło?
Przy ostrzeniu manualnym czuje się bezapelacyjną przewagę Falcona (Nikkor ma potężne luzy pierścienia ostrości i prawie wcale oporu jak to obiektyw z autofokusem). Niestety z Nikonem D80 nie ma możliwości pomiaru światła. Miejmy nadzieję, że firma Falcon (Samyang) wprowadzi do swoich obiektywów obiecywane styki elektroniczne. Wadą jest też bardzo słabo dopasowana osłona przeciwsłoneczna i niewygodna zatyczka na obiektyw (trzeba zdjąć osłonę by założyć zatyczkę). Nikon dodawał metalową osłonę pasującą, ale też nie dało się przez nią założyć zatyczki. Zaletą jest za to dodawany do obiektywu skórzany pokrowiec.
Gdybym miał wybierać pomiędzy tymi obiektywami to..., nie wiem. Nikkora mamy blisko 2x drożej ale dostajemy AF, firmowy obiektyw, mniejszą aberrację chromatyczną, pomiar światła, ale gorszy bokeh. Za lepszy trzeba zapłacić cztery razy tyle co za Falcona. Gdyby producenci dodali styki i poprawili aberracje, zwiększyło by to konkurencyjność Falcona. Mimo swoich wad szkło jest warte swojej ceny, ma klasę starego manuala i da się nim zrobić wspaniałe zdjęcia.


Kilka większych próbek z falcona do pobrania.

17 stycznia 2010

Technikalia o mniee-mail
Fotografie
Technikalia