Kilka słów o fotografii
Fotografia jest łatwa w odbiorze i trafia do większości ludzi. Nie trzeba do jej oglądania jakichś szczególnych predyspozycji, (inaczej niż przy oglądaniu malarstwa, czy rzeźby) oprócz powszechnej umiejętności odgadywania przestrzeni z dwuwymiarowej płaszczyzny. Współczesny człowiek tak się do fotografii przyzwyczaił i tak jej zaufał, że niekiedy wydaje się, że woli ją od samej rzeczywistości.

Fotografia to dla mnie próba zapisania chwili.
Fascynacja, lub może tylko zainteresowanie wyglądem kawałka rzeczywistości, to wystarczający powód do zrobienia zdjęcia. Chęć wzięcia w posiadanie zauważonego, bym mógł cieszyć się nim dłużej, bym mógł podzielić się ciekawym dla mnie widokiem z innymi. Pamięć jest zawodna, a są obrazy, które chciałbym zachować (nawet na płaskim kartoniku, nawet bez koloru). Czasem w fotografii obok prawdy wizualnej, udaje się zawrzeć także emocjonalną. To wystarczy by pobudzić wyobraźnię i wspomnienie. Gdy patrzę na jakieś stare zdjęcie, nieraz przypominam sobie emocje, które spowodowały, że nacisnąłem na spust migawki. Mam nadzieję, że i inni oglądający ją odczują.

Fotografia to sztuka znajdowania i utrwalania fragmentów rzeczywistości, które nas w jakiś sposób poruszają. Wartość fotografii artystycznej kryje się w jej subiektywizmie. Można się zastanawiać, w jaki sposób, w tak na pozór bezdusznym medium zawrzeć jakąkolwiek indywidualność? Moim zdaniem przez wybór tematu oraz środków technicznych takich jak np.: sposób kadrowania, użycie specyficznych materiałów światłoczułych czy odpowiednich obiektywów.

Lubię oglądać różne zdjęcia, ale szczególnie takie, które mówią prawdę o rzeczywistości. Fotografie zwykłych kawałków otaczającego świata, bez dzielenia na jego „ładne” czy „brzydkie” strony. We wszystkim jest cząstka piękna, którą uważnym obserwatorom udaje się czasem wydobyć.

wróć do fotografii ›
Strona główna
Fotografie